FORMACJA

Formacja na rok 2019/2020

wprowadzenie do formacji na dole strony 🙂

 

MIESIĄC 8

1. Medytacja – pobierz plik

MIESIĄC 7

1. medytacja – pobierz plik

 
Tydzień 3 (03.05- 09.05)
 
Temat:  Jak wyjść ze skrupułów?
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment szóstego rozdziału: „Miłość i skrupuły” str. 69b-72
 
Zadanie:
 
a) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu), gdzie DZIŚ (w konkretnej dzisiejszej rzeczywistości, wydarzeniach, osobach, w tym co dziś miało miejsce w moim konkretnym życiu) zobaczyłem/am Boga i Jego działanie. Podziękujemy wspólnie za to, co zobaczyłem/am i gdzie/w czym doświadczyłem/am Boga (ok. 5 min). 
 
b) Badanie poruszeń – codziennie zastanowię się czy było dziś wciągu dnia jakieś poruszenie wywołujące we mnie trudne emocje (może to być jakaś trudna sytuacja/doświadczenie/ spotkanie/rozmowa itp.), które mocno we mnie zostało lub/i wpłynęło na moje zachowanie czy samopoczucie. Pomyślę czy to, czego doświadczyłem/am jest moim grzechem (czy z mojej winy stało się coś złego?), grzechem w ogóle (przekroczenie prawa moralnego), czy grzechem we mnie ( złe postawy, cechy ). Porozmawiam z Bogiem o tym, co odkryłem/am. I przeproszę za to, co było złe (ok. 10 min.)
 
c) Zastanowię się czy jestem osobą nadmiernie myślącą o swoich wadach, grzechach, niedociągnięciach, nadmiernie myślącą o swoich winach? Czy mam skłonność do skrupułów? Jeśli tak, poproszę Pana o wyzwolenie z nich, jeśli nie – podziękuję za wolność, którą mam w sobie (1x w tygodniu).  
 
Tydzień 2 (26.04- 02.05)
Temat:  Pomoc w określeniu problemu
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment szóstego rozdziału:  „Jak pomaga rachunek sumienia” str. 67b-69a
 
Zadanie:
 
a) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu), gdzie DZIŚ (w konkretnej dzisiejszej rzeczywistości, wydarzeniach, osobach, w tym co dziś miało miejsce w moim konkretnym życiu) zobaczyłem/am Boga i Jego działanie. Podziękujemy wspólnie za to, co zobaczyłem/am i gdzie/w czym doświadczyłem/am Boga (ok. 5 min). 
 
b) Badanie poruszeń – codziennie zastanowię się czy było dziś wciągu dnia jakieś poruszenie wywołujące we mnie trudne emocje (może to być jakaś trudna sytuację/doswiadczenie,/ spotkanie/rozmowa itp.), które mocno we mnie zostało lub/i wpłynęło na moje zachowanie czy samopoczucie. Pomyślę czy to, czego doświadczyłem jest moim grzechem (czy z mojej winy stalo się coś zlego?), grzechem w ogóle (przekroczenie prawa moralnego), czy grzechem we mnie ( zle postawy, cechy ). Porozmawiam z Bogiem o tym, co odkryłem/am.
 
 
Tydzień 1 (19.04 – 25.04)
 
Temat:  Smak porażki
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment szóstego rozdziału:  „Grzech jako porażka” str. 65b-67a
 
Zadanie:
 
a) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu), gdzie DZIŚ (w konkretnej dzisiejszej rzeczywistości, wydarzeniach, osobach, w tym co dziś miało miejsce w moim konkretnym życiu) zobaczyłem/am Boga i Jego działanie. Podziękujemy wspólnie za to, co zobaczyłem/am i gdzie/w czym doświadczyłem/am Boga (ok. 5 min). 
 
b) Badanie poruszeń – codziennie przez 5 min. opowiem współmałżonkowi (narzeczonemy/nej) jakie miałem/am dziś nieuporządkowane przywiązania (myśli, słowa, marzenia, tęsknoty, pożądania), w jakich sytuacjach zachowałem/am się niewłaściwie/nie w porządku. Przeproszę Pana ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) za nieuporządkowane przywiązania, które dostrzegłem/am w tym dniu i poproszę o łaskę zobaczenia  wyzbycia się ich.
 

MIESIĄC 6

1. Medytacja marzec – pobierz plik 

 
Tydzień 5 (12.04 – 18.04)
 
Temat:  Z czego rodzi się mój grzech?
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment szóstego rozdziału:  „Co właściwie jest nie tak?” str. 63b-65a
 
Zadanie:
 
a) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu), gdzie DZIŚ (w konkretnej dzisiejszej rzeczywistości, wydarzeniach, osobach, w tym co dziś miało miejsce w moim konkretnym życiu) zobaczyłem Boga i Jego działanie. Podziękujemy wspólnie za to, co zobaczyłem/am i gdzie/w czym doświadczyłem/am Boga (ok. 5 min). 
 
b) Znajdę czas w tygodniu, aby spokojnie porozmawiać ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) o moim obrazie Boga, który noszę w sobie. Czy Pan Bóg jest dla mnie sędzią, surowym ojcem, twardym nauczycielem czy może dobrym tatą, przyjacielem itp. – w czym (w mojej obecnej rzeczywistość, w jakiej jestem, tu i teraz w moim życiu) doświadczam/dostrzegam takiego, a nie innego Boga. Poprosimy wspólnie Pana, by pokazywał nam swoje prawdziwe Oblicze lub podziękujmy Mu, jeżeli nosimy w sobie prawdziwy, dobry obraz Boga.
 
Tydzień 4 (05.04-11.04)
 
Temat:  Coś we mnie wymaga naprawy
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment szóstego rozdziału:  „Krok czwarty: Konfrontacja z tym, co złe” str. 61-63a
 
Zadanie:
 
a) Badanie poruszeń – codziennie przez 5 min. opowiem współmałżonkowi (narzeczonemy/nej) jakie miałem/am dziś nieuporządkowane przywiązania (myśli, słowa, marzenia, tęsknoty, pożądania), w jakich sytuacjach zachowałem/am się niewłaściwie/nie w porządku. Przeproszę Pana ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) za nieuporządkowane przywiązania, które dostrzegłem/am w tym dniu i poproszę o łaskę zobaczenia  wyzbycia się ich.
 
b) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał chwilę czasu (tyle ile możemy przeznaczyć, w zależności od możliwości), aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga, dary i dobrodziejstwa, które od Niego otrzymałem/am i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go. 
 
Tydzień 3 (29.03-04.04)
 
Temat:  Patrz na życie takie, jakim je przeżywasz
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment szóstego rozdziału: „Żył jak należy, lecz fałszywie rozumował” str. 58b-60
 
Zadanie:

a) „Boga można znaleźć wtedy, gdy patrzymy na nasze życie takie, jakim je przeżywamy.” – znajdę czas w tygodniu, aby zastanowić się nad tym cytatem z książki i skonfrontować z nim moje życie (czy znajduję Boga w mojej codzienności, czy patrzę na moje życie takie, jakie jest, czy świadomie to życie przeżywam?). Podzielę się ze współmałżonkiem (narzeczoną/nym) swoimi przemyśleniami/refleksjami.

b) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu), gdzie DZIŚ (w konkretnej dzisiejszej rzeczywistości, wydarzeniach, osobach, w tym co dziś miało miejsce w moim konkretnym życiu) zobaczyłem Boga i Jego działanie. Podziękujemy wspólnie za to, co zobaczyłem/am i gdzie/w czym doświadczyłem/am Boga (ok. 5 min).

 
Tydzień 2 (22.03-28.03)
 
Temat:  Daj sobie czas
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment szóstego rozdziału: „Sposoby przeprowadzania przeglądu dnia” str. 53b-58a
 
Zadanie:

 a) Badanie uczuć i emocji duchowych – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu) o tym, jakie myśli/słowa/sytuacje/czyny pozostawiały dziś we mnie radość, ufność, pokój, wzrost wiary, nadziei, miłości, czyli gdzie/w czym doświadczałem/am dziś pocieszenia, a jakie niepokój, lęk, smutek, zwątpienie, czyli gdzie/w czym doświadczałem/am strapienia (ok. 5-10 min). W centrum naszej uczuciowości odnajdujemy Ducha, bez względu na to czy jest to pocieszenie, czy strapienie – podziękujemy wspólnie Panu za te konkretne uczucia, których doświadczyliśmy w tym dniu.

b) Pod koniec tygodnia podzielę się ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną), który sposób przeglądu dnia (opisany we fragmencie książki, przewidzianym na ten tydzień) najbardziej mi odpowiada i chciałbym/ałabym go spróbować praktykować (ok. 5 min).

 
 
 
Tydzień 1 (15.03-21.03)
 
Temat:  Pocieszenie a strapienie – Duch Święty mówi do nas w centrum naszej uczuciowości
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment szóstego rozdziału: „Język naszych uczuć” str. 51-53a
 
Zadanie:

Badanie uczuć i emocji duchowych – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu) o tym, jakie myśli/słowa/sytuacje/czyny pozostawiały dziś we mnie radość, ufność, pokój, wzrost wiary, nadziei, miłości, czyli gdzie/w czym doświadczałem/am dziś pocieszenia, a jakie niepokój, lęk, smutek, zwątpienie, czyli gdzie/w czym doświadczałem/am strapienia (ok. 5-10 min).  

W centrum naszej uczuciowości odnajdujemy Ducha, bez względu na to, czy jest to pocieszenie, czy strapienie – podziękujemy wspólnie Panu za te konkrety, których doświadczyliśmy w tym dniu. 

MIESIĄC 5

1. medytacja – pobierz plik

 
 
Tydzień 5(08.03 – 14.03)
 
Temat:  Bóg działa w tym co jest
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment szóstego rozdziału: „Trzymanie się rzeczywistości” str. 48-51a
 
Zadanie:

a) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu), gdzie dziś (w konkretnej dzisiejszej rzeczywistości, wydarzeniach, osobach, w tym co dziś miało miejsce w moim konkretnym życiu) zobaczyłem Boga i Jego działanie. Podziękujemy wspólnie za to, co zobaczyłem/am i gdzie doświadczyłem/am Boga (ok. 5 min).

 
Tydzień 4 (29.02 – 07.03)
Temat: Żyj chwilą obecną
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment szóstego rozdziału: „Krok trzeci: przegląd dnia” (s.47-48a)
 
Zadanie:
 
a) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu) o tym, jakie myśli/wyobrażenia pozostawiały dziś we mnie radość i ufność, a jakie niepokój i smutek (ok. 5 min). 
 
b) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał chwilę czasu (tyle ile możemy przeznaczyć, w zależności od możliwości), aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga, dary i dobrodziejstwa, które od Niego otrzymałem/am i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go. 

Tydzień 3 (23.02-28.02)

Temat: Bez Boga nie mam nic
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment piątego rozdziału: „Praktykowane wdzięczności ” (s.45b-46)
 
Zadanie:
 a) Znajdę czas w tygodniu, aby zastanowić się i podzielić ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) na temat: dlaczego w zadaniach w obecnym roku formacyjnym jest tyle zadań „pielęgnowanie modlitwy wdzięczności”?
 
b) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał chwilę czasu (tyle ile możemy przeznaczyć, w zależności od możliwości), aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga, dary i dobrodziejstwa, które od Niego otrzymałem/am i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go.

Tydzień 2 (16.02-22.02)

Temat: Niewdzięczność

Fragment książki na ten tydzień: Fragment piątego rozdziału: „Najgorsza rzecz na świecie” (s.43a-45a)
 
Zadanie:
a) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem z mężem/żoną miał 5 min by w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wszystkie dobra i dary, które dziś od Niego otrzymałem/am i podziękować Mu/uwielbiać Go za nie.                              
b) Znajdę czas w tygodniu, aby zastanowić się i podzielić ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) czy jest jakaś dziedzina, wydarzenie, osoba/osoby, sytuacja/sytuacje itp. w moim życiu, za które Bogu nie dziękuję lub nie czuję wdzięczności. Oddamy razem Panu w modlitwie te sfery, z prośbą o dar wdzięczności za wszystko co sobie uświadomiłem/am.
Tydzień 1 (09.02-15.02)
 
Temat: Hojny dawca darów
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment piątego rozdziału: „Bóg, który daje” (s.40b-43a)
 
Zadanie:

a) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem z mężem/żoną miał 5 min by w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wszystkie dobra i dary, które dziś od Niego otrzymałem/am i podziękować Mu/uwielbiać Go za nie.                              

b) Codziennie przez ok. 10 min. opowiem współmałżonkowi (narzeczonemu/nej) jak ja dziś kochałem/am Boga i jak On mnie dziś kochał (w czym tę miłość dostrzegłem/am). Wspólnie podziękuję za to, gdzie tę miłość dostrzegłem/am.

 
c) Zaplanuj randkę ze współmałżonkiem (niekoniecznie 14.02 i niekoniecznie musicie gdzies razem wychodzić, randki w domu też są fajne  :))

Porozmawiajcie o Waszym małżeństwie, pobądźcie ze sobą, ucieszcie się sobą na nowo. 

Za jakie drobne i większe gesty jesteście sobie wdzięczni?

MIESIĄC 4

1. Medytacja – pobierz plik

 
 
 
 
TYDZIEŃ 4 (02.02.2020 – 08.02.2020)
 
Temat: Wdzięczność do istota duchowej kondycji
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment czwartego rozdziału: „Krok drugi: dziękczynienie” (s.39-40a)
 
Zadanie:

Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem z mężem/żoną miał 5 min by w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wszystkie dobrodziejstwa, które dziś od Niego otrzymałem/am i podziękować Mu/uwielbiać Go za nie.

 
TYDZIEŃ 3 (26.01.2020 – 01.02.2020)
 
Temat: Nieuporządkowane przywiązania a wielkie pragnienia.
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment czwartego rozdziału: „Czego naprawdę chcę?” (s.36b-38)
 
Zadania:
 
a) Badanie poruszeń – codziennie przez 5 min. opowiem współmałżonkowi (narzeczonemy/nej) jakie miałem/am dziś nieuporządkowane przywiązania (myśli, marzenia, tęsknoty, pożądania), a jakie chciałem mieć dziś wielkie i dobre pragnienia/jakie pragnienia widzę, że chcę mieć. Przeproszę Pana ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) za nieuporządkowane przywiązania, które dostrzegłem/am w tym dniu i poproszę o łaskę wyzbycia się ich.
b) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga – w moich wspomnieniach, myślach i uczuciach, które miały miejsce w tym dniu – i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go (ok. 5 min).
 
TYDZIEŃ 2 (19.01.2020 – 25.01.2020)
Temat: Wszystko zawiera się w relacjach
 
Fragment książki: Fragment czwartego rozdziału: „Dlaczego potrzebujemy światła?” (s.33b-36a)
 
Zadania:
a) Badanie autentyczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 10 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień pod kątem moich relacji z konkretnymi osobami, które dziś spotkałem/z którymi rozmawiałem. I opowiem współmałżonkowi (narzeczonemu/nej) przez ok 5 min. które relacje dziś były dla mnie źródłem radości, a które smutku czy cierpienia. Wspólnie poprośmy o łaskę poznania, co tak naprawdę dzieje się w tych relacjach
 
b) Napiszę do mojego towarzysza duchowego – dowiem się jak się czuje/co u niego słychać, zapytam czy potrzebuje więcej mojej modlitwy za niego niż do tej pory.Ps. Przepraszam za poślizg w wysłaniu formacji na ten tydzień.
 
 
TYDZIEŃ 1 (12.01.20-18.01.2020)
Temat: Duch Święty daje właściwą perspektywę do wglądu w siebie
 
Fragment książki na ten tydzień: Fragment czwartego rozdziału: „O jakie światło się modlimy?” (s.31b-33a)
 
Zadanie:
a) Codziennie pomodlę się ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) do Ducha Św. o łaskę dobrego wglądu w siebie, abym potrafił w mojej rzeczywistości przeżytego dnia zobaczyć obecność Boga i to, w jaki sposób Bóg mi sie dziś objawiał.
 
b) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga – w moich wspomnieniach, myślach i uczuciach, które miały miejsce w tym dniu – i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go (ok. 5 min).

MIESIĄC 3

1. medytacja – Łk 1, 26-38 – pobierz plik

 
 
 
TYDZIEŃ 5 (5.01.20 – 11.01.20)
Temat: Nie jestem Bogiem
Fragment książki na ten tydzień: Fragment czwartego rozdziału: „Krok pierwszy: modlitwa o światło” str. 29-31a.
Zadanie:
a) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności i uwielbienia Boga. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go (ok. 5 min).
b) Znajdę czas w tygodniu, aby spokojnie porozmawiać ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) o mojej relacji z Bogiem w codzienności – o tym, czy pozwalam Bogu działać w różnych sterach mojego życia, czy raczej ja sam/a „chcę być Bogiem” dla mojego życia i moich spraw. Na koniec rozmowy wspólnie poprośmy Pana o Jego światło – byśmy mieli świadomość własnej słabości i grzeszności i świadomość tego, że bez Jego laski nic nie możemy.
 
TYDZIEŃ 4 (29.12.9 – 04.01.20)
Temat: „Chrześcijański problem”.
Fragment książki na ten tydzień: Fragment trzeciego rozdziału: „Rozwiązanie chrześcijańskiego problemu” str. 25b-27
Zadanie:
a) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności i uwielbienia Boga. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go (ok. 5 min).
b) Pod koniec dnia skupię się na jednym uczuciu, które dziś przeżywałem/łam i poproszę Boga, aby mi pokazał co ono oznacza
 

– co kryje się za tym uczuciem
– skąd ono się bierze
– co mówi o mnie o tym, jak żyję

– czego Bóg mógłby oczekiwać ode mnie w związku z tym uczuciem.
c) przeczytam fragment Adhortacji o miłości w rodzinie Papieża Franciszka od punktu 314. do punktu 325. i opowiem małżonkowi o poruszeniach jakie wywołała we mnie lektura. Adhortacja Amoris laetitia
d) Pomodlę się codziennie krótką modlitwą do Świętej Rodziny z zakończenia ww. adhortacji zawierzając swoją rodzinę Bogu.
e) zainicjuję spotkanie (w miarę możliwości) w tym tygodniu z wybraną rodziną ze wspólnoty, np. umówię się na wspólny spacer lub kawę.
 
TYDZIEŃ 3 (22.12 – 28.12)
Temat: Czuję – to ważne.
Fragment książki na ten tydzień: Fragment trzeciego rozdziału: „Udawanie” oraz „Poznaj swoje uczucia” str. 21b-25a
Zadanie:
a) Badanie autentyczności. Opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu) o tym, w jakich sytuacjach dziś udawałem kogoś innego (patrząc na moje zachowania, reakcje, szczególnie w spotkaniach z innymi) (ok. 5 min).
b) Pod koniec dnia skupię się na jednym uczuciu, które dziś przeżywałem/łam i poproszę Boga, aby mi pokazał co ono oznacza
 

– co kryje się za tym uczuciem
– skąd ono się bierze
– co mówi o mnie o tym, jak żyję

– czego Bóg mógłby oczekiwać ode mnie w związku z tym uczuciem.
c) Składając w wieczór wigilijny życzenia osobie, którą znam, podziękuję za dobro, które od niej otrzymuję. (wyjaśnienie tutaj: Życzenia świąteczne)
 
TYDZIEŃ 2 (15.12 – 21.12)
 
Temat: Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra
Fragment książki na ten tydzień: Fragment trzeciego rozdziału: „Biada mi!” str. 20b-21a
Zadanie:
a) Nauka wdzięczności w przeżywaniu problemów/słabości. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go szczególnie za sytuacje, które tego dnia były dla mnie trudne/dotykały moich słabości (ok. 5 min).
b) Znajdę i zorganizuję czas w tym tygodniu, aby spokojnie porozmawiać ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) o trudnych, bolesnych sytuacjach w historii naszego związku, próbując dostrzec Bożą obecność w tych sytuacjach, oraz dobro jakie dzięki tym sytuacjom otrzymaliśmy/dziś dostrzegamy. Na koniec rozmowy podziękujemy Bogu za Jego obecność i troskę oraz dobro jakie jest w stanie wyprowadzić nawet z naszej słabości i grzechu, ogłosimy Go na nowo Panem całej historii naszego związku.
*c) pomodlę się w tym tygodniu szczególnie o dobre owocne przeżycie przygotowań oraz Świąt Bożego Narodzenia dla mojego towarzysza
 
TYDZIEŃ 1 (08.12 – 14.12)
 
 
Temat: Próba samowystarczalności
Fragment książki na ten tydzień: Fragment trzeciego rozdziału: „Pokusa Benjamina Franklina” str. 19b-20a.
Zadanie:
a) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu) o tym, jakie myśli/wyobrażenia pozostawiały dziś we mnie radość i ufność, a jakie niepokój i smutek (ok. 5 min).
 
b) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności i uwielbienia Boga. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go (ok. 5 min).
 
c) Zaplanuję ze współmałżonkiem konkretny czas na odbycie dialogu małżeńskiego i skorzystam podczas niego z treści zaproponowanych przez gości głoszących konferencję w ostatnią sobotę.
 
d) zapoznam się z wprowadzeniem do medytacji na nowy miesiąc formacyjny i zaplanuję kiedy w tym miesiącu ją odprawię.

MIESIĄC 2

1. medytacja_1 Kor, 9b-11.16-17 – pobierz plik

 
 
 
TYDZIEŃ 4 (01.12 – 07.12)
 
Temat: Pobożna śpiączka.
Fragment książki na ten tydzień: Fragment trzeciego rozdziału: „Co ma być treścią modlitwy?” str. 18b-19a.
Zadanie:
a) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu) o tym, jakie myśli/wyobrażenia pozostawiały dziś we mnie radość i ufność, a jakie niepokój i smutek (ok. 5 min).
b) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności i uwielbienia Boga. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go (ok. 5 min).
c) Każdego dnia rano napiszę na karteczce o jednej rzeczy, która wydarzyła się poprzedniego dnia i budzi moją wdzięczność względem współmałżonka. Karteczkę zostawię w widocznym miejscu, np. na lodówce.
*d) opowiem towarzyszowi o tym, jak rodzinnie chcemy zaangażować się w przeżywanie tegorocznego adwentu.
 
 
 
TYDZIEŃ 3 (24.11 – 30.11)
 
Temat: Gdzie jest Bóg?
Fragment książki na ten tydzień: Fragment trzeciego rozdziału: „Gdzie jest Bóg?” str. 16b-18a
Zadanie:
a) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu) o tym, jakie myśli/wyobrażenia pozostawiały dziś we mnie radość i ufność, a jakie niepokój i smutek (ok. 5 min).
b) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go (ok. 5 min).
c) Porozmawiam ze współmałżonkiem w jaki sposób chcemy przeżyć rodzinnie tegoroczny adwent, co wymaga „wyprostowania ścieżek” w naszej relacji
 
 
TYDZIEŃ 2 (17.11 – 23.11)
 
Temat: Co dziś mnie karmi?
Fragment książki na ten tydzień: Początek trzeciego rozdziału: „Problemy, które rozwiązuje (przynajmniej częściowo) rachunek sumienia”. str. 15-16a
Zadanie:
a) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu) o tym, jakie myśli/wyobrażenia pozostawiały dziś we mnie radość i ufność, a jakie niepokój i smutek (ok. 5 min).
b) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go (ok. 5 min).
*c) opowiem towarzyszowi – jaki sposób modlitwy dziś mnie karmi, czy chciałbym/łabym, żeby coś w mojej modlitwie uległo zmianie?
 
TYDZIEŃ 1 (10.11-16.11)
 
Temat: Bóg zajmuje się mną bezpośrednio
Fragment książki na ten tydzień: Fragment drugiego rozdziału:  „Bóg w naszym doświadczeniu” str.13b-14
Zadanie:
a) Badanie poruszeń – codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu) o tym, jakie myśli/wyobrażenia pozostawiały dziś we mnie radość i ufność, a jakie niepokój i smutek (ok. 5 min).
b) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go (ok. 5 min).

c) zapoznam się z nowym wprowadzeniem do medytacji na ten miesiąc (dla osób, które zdecydują się na dwie medytacje w miesiącu – przypomnienie o tym, czym jest medytacja powtórkowa).

MIESIĄC I 

1. Medytacja:  J.15,1-17 – pobierz plik

 

Tydzień 6 (03.11 – 09.11)

Temat: Poruszenia duchowe
Fragment książki na ten tydzień: Fragment drugiego rozdziału: „Fantazje żołnierza” str. 11-13a.
Zadanie:
a) Nawiązując do fragmentu książki –  codziennie opowiem współmałżonkowi (narzeczonej/emu) o tym, jakie myśli/wyobrażenia pozostawiały dziś we mnie radość i ufność, a jakie niepokój i smutek (ok. 5 min).
b) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go (ok. 5 min).

 

Tydzień 5 (27.10 – 02.11)

Temat: Odpowiedź praktyczna 
Fragment książki na ten tydzień:  Fragment drugiego rozdziału: „Odpowiedź praktyczna” str. 10b
Zadanie:
a) Pielęgnowanie modlitwy wdzięczności. Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go.
 
b) Porozmawiam ze współmałżonkiem o tym w jaki praktyczny sposób możemy sobie pomóc w dbaniu o wierność i jakość w organizowaniu codziennej przestrzeni na modlitwę osobistą/rozważanie Słowa Bożego. Wprowadzimy postanowienia w czyn.
 
c) zgodnie z prośbą Papieża Franciszka odmówię w tym tygodniu różaniec ze współmałżonkiem (narzeczoną/nym) w intencji, aby Duch Święty budził nową wiosnę misyjną dla Kościoła (a szczególnie naszej wspólnoty).
 
*d) dla osób, które mają towarzysza duchowego: opowiem towarzyszowi jak idzie mi wykonywanie zadania z ppkt. a) (jakie dobro w tym widzę, a jeśli widzę trudności to z czego wynikają) oraz – w przypadku zgody współmałżonka – opowiem jaki sposób wypracowałem z żoną/mężem na poprawę jakości i wierności codziennej modlitwie osobistej (zadanie z ppkt. b)
 
Szczegóły dot. nadzwyczajnego miesiąca misyjnego tutaj.
 
Fragment książki na pierwsze 7 tygodni tutaj

 

Tydzień 4 (20.10 – 26.10)

Temat: Bóg jest
Fragment książki na ten tydzień:  Fragment drugiego rozdziału: „Odpowiedź teologiczna” str. 8b-10a
Zadanie:
a) Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go.
b) zgodnie z prośbą Papieża Franciszka odmówię 1 x w tygodniu różaniec ze współmałżonkiem (narzeczoną/nym) w intencji, aby Duch Święty budził nową wiosnę misyjną dla Kościoła (a szczególnie naszej wspólnoty).
 
Szczegóły dot. nadzwyczajnego miesiąca misyjnego tutaj.
 
Fragment książki na pierwsze 7 tygodni tutaj.

 

Tydzień 3 (13.10 – 19.10)

Temat: Wspomnienia
Fragment książki na ten tydzień:  Początek 2-go rozdziału: Dlaczego jest to dobry sposób modlitwy str. od 7 do 8.
Zadanie:
a) Codziennie zatroszczę się o to, abym razem ze współmałżonkiem (narzeczonym/ną) miał 5 min, aby w spokoju spojrzeć na dzień – dostrzec obecność Boga i wspólnie podziękować Bogu/uwielbiać Go.
b) zgodnie z prośbą Papieża Franciszka odmówię 1 x w tygodniu różaniec ze współmałżonkiem (narzeczoną/nym) w intencji, aby Duch Święty budził nową wiosnę misyjną dla Kościoła (a szczególnie naszej wspólnoty).
c) jeśli nie było mnie na spotkaniu wspólnotowym wysłucham konferencji ks. Piotra Wieckiego, dostępna jest: tutaj.
 
Szczegóły dot. nadzwyczajnego miesiąca misyjnego tutaj.
 
Fragment książki na pierwsze 7 tygodni tutaj
 
 

Tydzień 2 (06.10 – 12.10)

Temat: Obecność Boża

 
1.Fragment książki na ten tydzień:  1. Rachunek sumienia w pigułce str. 1-5
 
2.Zadanie:
a) Codziennie opowiem (ok. 5 min) współmałżonkowi (narzeczonemu/ej) o tym jakie uczucia towarzyszyły mi w ciągu dnia przy wykonywaniu różnych czynności, spotkaniach, itp.
 
b) zgodnie z prośbą Papieża Franciszka odmówię 1 x w tygodniu różaniec ze współmałżonkiem (narzeczoną/nym) w intencji o nową wiosnę misyjną dla Kościoła (a szczególnie naszej wspólnoty). Szczegóły dot. nadzwyczajnego miesiąca misyjnego tutaj.
 
 

Tydzień 1 (29.09 – 05.10)

Fragment książki na ten tydzień: „Przedmowa”
 
Zadanie: Porozmawiam w tym tygodniu ze współmałżonkiem (narzeczonym/ą) o tym, jakie emocje budzi we mnie praktyka „rachunku sumienia” oraz jakie mam zamiary względem zaangażowania w tym roku w formację oraz życie wspólnoty.
 
Na pierwsze 7 tygodni naszej formacji to znajdziecie fragment książki udostępniony przez wydawnictwo: https://wydawnictwowam.pl/sites/default/files/75409_skrot.pdf
 
 
WPROWADZENIE DO FORMACJI NA 2019/2020 ROK
Korzystamy z książeczki autora Jima Manney`a pt. „Prosta modlitwa, która zmienia życie„. Autor jest redaktorem wielu książek poświęconych duchowości ignacjańskiej, wraz z żoną i dziećmi mieszka w USA. Książka jest małego formatu, liczy sto stron, można całą przeczytać w ciągu 60 min. My będziemy czytali ją cały rok.
Nasza propozycja dotyczy tego, co św. Ignacy proponował wszystkim swoim towarzyszom, czyli codzienny rachunek sumienia (przez niektórych nazywany modlitwą miłującej uwagi, czy kwadransem szczerości). Będziemy chcieli uczyć się tego stopniowo, na miarę naszych możliwości. Małymi krokami.
 
Jak będziemy się tego uczyć?
Proponujemy korzystać z cotygodniowych wskazówek, które pojawiać będą się na naszej stronie www.efraim-rodziny.pl co niedzielę, a wśród nich będą:
1. Namiar do fragmentu ww. książki na dany tydzień.
2. Zadanie do wykonania w danym tygodniu, często w małżeństwie/narzeczeństwie.
3. Co pewien czas świadectwo pary ze wspólnoty.
 
Celem jest rozwijanie umiejętności dostrzegania Boga w naszej codziennej rzeczywistości, nazywania i odkrywania poruszeń, zatrzymania się na moment, by zobaczyć gdzie jesteśmy i gdzie idziemy, jak odpowiadamy, jakie jest nasze małżeństwo, w jakiej kondycji są inne relacje, które tworzymy. Wychodzimy z założenia, jak przypomina autor ww. książki, że: „Bóg nie działa w tym, co było, ani w tym co powinno lub mogłoby być. BÓG DZIAŁA W TYM, CO JEST„. Stąd nauka dostrzegania Boga we wszystkim, po to by jeszcze lepiej odpowiadać na jego miłość i po prostu mieć frajdę z życia, codzienności, pasję życia z Bogiem w naszych małżeństwach, rodzinach, wspólnocie Kościoła, żyć w Duchu Świętym – o to się rozchodzi 🙂
 
Fundamentem naszego życia duchowego w naszych rodzinach oczywiście pozostaje życie sakramentalne (Eucharystia, regularna spowiedź), rozważanie, najlepiej codzienne, Słowa Bożego* oraz regularny dialog małżeński**.
 
Dodatkowo proponujemy w tym roku skorzystać z osoby towarzysza duchowego.***
 
Pozostają inne możliwości, jakimi są: wprowadzenia dla chętnych do medytacji**** oraz grupki dzielenia.
 
Wyjaśnienia:
* proponujemy sięgać do Słowa Bożego, które daje Kościół w liturgii każdego dnia. Na naszym koncie fb oraz na stronie www wspólnoty w każdy poniedziałek, środę oraz piątek będą pojawiały się komentarze do ewangelii z dnia. Pisane one będą przez osoby chętne ze wspólnoty – ma być to dzielenie się tym, co to Słowo mówi o mnie, moim małżeństwie, rodzinie, itp. Niech to będzie dla nas pomocą w regularnym sięganiu do Słowa Bożego oraz poznawaniu się nawzajem/pewnego rodzaju świadectwem. Jutro pierwszy komentarz, śledźcie fb. Wkrótce będziemy mogli zadeklarować się na jaki dzień/dni w roku chcemy taki krótki komentarz napisać.
 
** dialog małżeński, obok m.in. wyżej wymienionych (sakramenty, modlitwa) oraz życia seksualnego, pozostaje bardzo ważnym elementem budowania więzi małżeńskiej. Chcemy w tym roku temat nieco rozwinąć, przypomnieć o jego istocie i właściwym rozumieniu, również dzięki zaproszonym gościom, którzy podzielą się swoim doświadczeniem dialogu małżeńskiego, który jest czymś więcej niż rozmową. Jak mówił o. Ksawery Knotz: ” Nie chodzi o to, aby usiąść i porozmawiać. Małżonkowie mają uczestniczyć w dialogu, który dokonuje się między Bogiem a człowiekiem. Słuchanie Jezusa, Syna Bożego uczy dialogu człowieka z Bogiem i równocześnie dialogu człowieka z człowiekiem. W tym odsłania się m.in. indywidualna i małżeńska umiejętność słuchania Boga, Jezusa, Słowa. Także odkrywanie działania Boga w dialogu, Bożej obecności”.
 
*** jeśli decydujesz się być dla kogoś i mieć towarzysza duchowego, to będzie to osoba losowa wybrana ze wspólnoty (tej samej płci), z którą będziesz mógł dzielić się doświadczeniem drogi formacji w tym roku i od niej o tym doświadczeniu usłyszeć, którą będziesz mógł inspirować, zachęcać, przypominać, prosić o modlitwę i nią dawać. Aby z tego skorzystać w innym mailu udostępniony będzie formularz, gdzie będziesz mógł taką gotowość wyrazić. Oczywiście nie zapominamy, że pierwszym takim Towarzyszem jest mąż/żona (lub wcześniej narzeczony/a) 🙂
 
**** dla chętnych będzie 1 wprowadzenie do medytacji na miesiąc, proponujemy za św. Ignacym robić powtórki -> tu przeczytasz o co w tym chodzi.

Schemat-dialogu-malzenskiego

schemat medytacji ignacjańskiej

Archiwum Formacji 2018/2019 – Seminarium Odnowy w Duchu Świętym „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”

Seminarium to taka szansa od Boga dana dla nas aby zbliżyć się do Niego a przez to zbliżyć się do Współmałżonka .
Seminarium to taki czas, kiedy będziemy mogli usłyszeć i odkryć na nowo jak Bóg nas Kocha, jak troszczy się o nasze małżeństwo, rodzinę. To czas, kiedy zobaczymy, że wszyscy jesteśmy grzeszni, niedoskonali… ale Bóg nas z tym nie zostawił samych. Oddał swojego jedynego Syna, aby nam przywrócił życie, posłał Ducha Świętego, który przenika i ożywia naszą codzienność, dał nam wspólnotę w której możemy wzrastać .
To taki czas, kiedy wspólnie będziemy czytać i rozważać Ewangelię Św. Jana, dzielić się doświadczeniem wiary w grupkach dzielenia i spotykać się ze współmałżonkiem na dialogu małżeńskim.
Jeśli z otwartym sercem wejdziemy w ten czas to na pewno nie pożałujemy tego . To jest propozycja dla całej wspólnoty. Na pewno są wśród nas osoby, które już nie mogą się doczekać, ale są też i osoby, które nie do końca są przekonane. Spróbujmy wszyscy skorzystać z tego czasu a nie zawiedziemy się , Bóg na pewno nas zaskoczy.
 

 CZERWIEC

MAJ

TEMAT: Duch Święty

1. konferencja Wioli Konopka i świadectwo Oli i Michała Walasiaków

2. pytania na grupkę

3. Fragment i punkta do medytacji:

a) medytacja_J 7, 37 – 39

b) medytacja_ J 3, 1-16

4. Pytania na dialog

5. Propozycje do obejrzenia/wysłuchania w temacie Duch Święty i Chrzest w Duchu Świętym:

a) „Otrzymacie Jego Moc”

b) Chrzest w Duchu Świętym

c) Osoba Ducha Świętego

KWIECIEŃ

TEMAT: Wyznanie Jezusa jako Pana i Zbawiciela

1. propozycje na grupkę

2. Fragment i punkta do medytacji:

WIELKI TYDZIEŃ – czytanie i rozważanie Męki Jezusa – rozdział 18 i 19 Ewangelii wg Świętego Jana

CZAS PO ZMARTWYCHWSTANIU JEZUSA

a) Maria Magdalena u grobu_J 20, 11-18

b) Szymon Piotr_J 21, 15-19

c) Tomasz_J 20, 24-29

MARZEC

TEMAT: Wiara i nawrócenie

1. Konferencja Pani Doroty Dźwig

2. pytania na grupki

3. Fragment i punkta do medytacji (napisane przy pomocy książki „Rozważaj i głoś Ewangelię: wspólnota czyta Ewangelię wg św. Jana” Silvano Fausti):

a) J-6-35-38_Jam-jest-chleb-życia

b)J-8-31-37_Prawda-was-wyzwoli

c)J-15-1-8_Ja-jestem-krzewem-winnym

4. Propozycja na dialog

5. zadanie do wykonania – integracja międzygrupkowa

LUTY

TEMAT: Jezus Pan i Zbawiciel

STYCZEŃ

TEMAT: Uzdrowienie

1. Konferencja Agnieszki Kawczyńskiejświadectwo Magdy i Kuby Czyżnikiewicz

2. pytania na grupki dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji (napisane przy pomocy książki „Rozważaj i głoś Ewangelię: wspólnota czyta Ewangelię wg św. Jana” Silvano Fausti):

a) J 4, 43-54_uzdrowienie syna dworzanina

b) J 5,1-18 uzdrowienie chromego nad sadzawką

c) J 11,1-44_wskrzeszenie Łazarza

4. Propozycje tematów na dialog małżeński

Ważne!! Pomoc w przygotowaniu do modlitwy o uzdrowienie – Konferencja Wioli Konopka (odsłuchajcie sobie koniecznie) – tu jest dostępna

GRUDZIEŃ

TEMAT: Grzech

1. Konferencja Ojca Jarka o grzechu, Konferencja Ojca Jarka o spowiedzi generalnej

2. pytania na grupkę

3. Fragment i punkta do medytacji (napisane przy pomocy książki „Rozważaj i głoś Ewangelię: wspólnota czyta Ewangelię wg św. Jana” Silvano Fausti):

a) J 2, 13-20 _oczyszczenie świątyni

b) J 4, 1-26 _rozmowa Jezusa z Samarytanką

c) J 8, 1-11_Jezus i kobieta złapana na cudzołóstwie

d) fragment, który może pomóc w przygotowaniu do modlitwy o uzdrowienie – J 9, 1-11_uleczenie niewidomego od urodzenia

4. propozycja tematów na dialog małżeński

5. zadanie do wykonania

LISTOPAD

TEMAT: Miłość Boża

1. Konferencja Marleny Skowrońskiej 

2. Pytania na grupkę

3. Fragment i punkta do medytacji (napisane przy pomocy książki „Rozważaj i głoś Ewangelię: wspólnota czyta Ewangelię wg św. Jana” Silvano Fausti):

a) J 10, 22-30_Jezus Pasterz

b) J 13,1-20_obmycie nóg

c) J 15, 9-17_miłujcie się wzajemnie

d) Marta i Jezus_J 12,1-11

4. propozycja tematów na dialog małżeński

5. zadanie do wykonania

PAŹDZIERNIK

TEMAT: Wprowadzenie do Seminarium Odnowy w Duchu Świętym i do Ewangelii Św. Jana

 

Archiwum formacji – „Szukać i znajdować Boga we wszystkim” – (rok formacyjny 2017/2018)

Pragniemy, aby Bóg był w centrum naszego życia. Podejmując formację we wspólnocie, chcemy coraz lepiej poznawać Jezusa i umacniać naszą osobistą więź z Nim, aby to On był źródłem naszych działań i celem, do którego zmierzamy. W tegorocznej formacji korzystamy z książki pt. „Mądrość życia według św. Ignacego Loyoli” autorstwa Dariusza Michalskiego SJ.

Naszą formację chcemy oprzeć na fundamencie Słowa Bożego i modlitwy, by w ten sposób odkrywać prawdziwy obraz Boga i Jego wolę w naszej małżeńskiej i rodzinnej codzienności.

Podczas comiesięcznej modlitwy wspólnotowej wysłuchamy konferencji i świadectw na niżej podane tematy. Na każdy miesiąc zostanie zaproponowany fragment z Pisma Świętego do rozważenia podczas medytacji ignacjańskiej. Podczas grupek dzielenia będziemy dzielić się owocami medytacji oraz odpowiemy sobie na pytania dotyczące tematów konferencji i nie tylko. W tym miejscu będą się też pojawiały propozycje tematów na dialog małżeński oraz zadań do wykonania.

PAŹDZIERNIK

TEMAT: Rozpoczynamy drogę, czyli z kim jak i dokąd.

1. Konferencja: Początek drogi, czyli jak, skąd i dokąd + dowcip o jezuitach;) 

2. pytania na grupkę dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji – do wyboru punkta z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” Dariusza Michalskiego strona od 20 do 23 lub medytacja o skarbie

4. propozycja tematu na dialog małżeński

5. zadanie w małżeństwie/narezczeństwie – przemódlcie, przemyślcie i przegadajcie, czy wchodzicie w Przymierze w tym roku formacyjnym. Uroczyste wejście w Przymierze będzie 18 listopada.

Tekst Przymierza znajdziecie tu – Przymierze

6. do przeczytania z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” strony od 13 do 20.

LISTOPAD

TEMAT: Bóg przychodzi w zwyczajności

1. Konferencja Magdy i Michała

2. Pytania na grupkę dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji – punkta z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” Dariusza Michalskiego strona od 32 do 35.

4.Propozycja tematu na dialog małżeński

5. zadanie w małżeństwie/narzeczeństwie

6. do przeczytania z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” strony od 25 do 32.

GRUDZIEŃ

TEMAT: Grzech i pokora w życiu małżeńskim i codziennym.

1. Konferencja o.Piotra Deczewskiego SJ

2. Pytania na grupkę dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji – do wyboru punkta z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” Dariusza Michalskiego strona od 44 do 46 (Rz 12,1-2) lub od 73 do 78 (Łk 15,11-32).

4.Propozycja tematu na dialog

5. zadanie w małżeństwie/narzeczeństwie

6. do przeczytania z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” strony od 37 do 44 i od 67 do 73.

STYCZEŃ

TEMAT: Filary życia ucznia Jezusa

1. Konferencja o. Jarka

2. Pytania na grupkę dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji – do wyboru punkta z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” Dariusza Michalskiego strona od 114 do 118 lub fragment z Księgi Powtórzonego Prawa lub 10Tredowatych

4.propozycja tematu na dialog małżeński

5. zadanie w małżeństwie/narzeczeństwie

6. do przeczytania z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” strony od 105 do 114.

LUTY

TEMAT: Serce, czyli sztuka wybierania

1. Konferencja o. Jarka

2. Pytania na grupkę dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji – do wyboru punkta z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” Dariusza Michalskiego strona od  101 do 104 lub Bogaty Młodzieniec lub fragment z Księgi Powtórzonego Prawa (fragment i punkta, które były w styczniu)

4. propozycja tematu na dialog małżeński

5. do przeczytania z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” strony od  93 do 101 .

6. zadanie w małżeństwie/narzeczeństwie

7. Reguły rozeznawania z I Tygodnia Ćwiczeń Duchowych i Reguły rozeznawania z II Tygodnia Ćwiczeń Duchowych;

Ciekawe artykuły z Szumu z Nieba – Reguły rozeznawania z objaśnieniem O Józefa Kozłowskiego

część 1

część 2

część 3

część 4

część 5

MARZEC

TEMAT: Powołani do ewangelizacji.

1. Konferencja Ks. Jacka i świadectwo Ani i Emila

2.Pytania na grupkę dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji – punkta z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” Dariusza Michalskiego strona od 62 do 65.

4. propozycje tematu na dialog małżeński

5. do przeczytania z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” strony od  47 do 62.

6. zadanie w małżeństwie/narzeczeństwie

7. Do przeczytania – propozycja – homila Abp Rino Fisichella z Kongeresu Nowej Ewangelizacji

KWIECIEŃ

TEMAT: Obdarowani

1. Konferencja Magdy

2.Pytania na grupkę dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji -do wyboru  punkta z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” Dariusza Michalskiego strona od 88 do 91 albo  fragment z Ewangelii Św. Mateusza. .

4.propozycje tematu na dialog małżeński

5. do przeczytania z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego Loyoli” strony od 79 do 87.

6. zadanie w małżeństwie/narzeczeństwie

7. Do przeczytania -dużo ciekawych informacji na temat charyzmatów, Ducha Św znajduje się na stronie – Szumu z Nieba

MAJ

TEMAT: Maryja niosąca Ducha Świętego

5. zadanie w małżeństwie/narzeczeństwie – Obejrzeć 15 minutowy filmik na kanale Dotyk Boga – TU

CZERWIEC

TEMAT: Życie uwielbieniem

1. Konferencja

2.Pytania na grupkę dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji- z książki „Mądrość życia wg Św Ignacego z Loyoli” Łk 10, 25-37 str.128-132

4.propozycja tematu na dialog małżeński

5. zadanie w małżeństwie/narzeczeństwie

6. do przeczytania z książki rozdział 10 str. 119-132

ARCHIWUM FORMACJI

Wprowadzenie do formacji 2016/2017:

W tym roku formacja naszej wspólnoty będzie oparta na książce ks. K. Kralki, A. i G. Gałkiewiczów, U. i J. Cupriaków „Małżeństwo poddane Chrystusowi”. Na każdy miesiąc będzie zaproponowany do przeczytania jeden rozdział z książki. Będziemy też czytać fragmenty z Adhortacji Papieża Franciszka – „Amoris Laetitia” (Radość w Miłości).
Na każdy miesiąc będzie zaproponowany fragment z Pisma Świętego. Jako formę modlitwy proponujemy medytację ignacjańską – schemat modlitwy jest do pobrania tu –medytacja_schemat.
Na naszych grupkach będziemy dzielić się owocami medytacji i pytaniami zaproponowanymi przez animatorów.
W tym miejscu będą też się pojawiały tematy na dialog małżeński, propozycje na modlitwę małżeńską. Czasami dostaniemy też zadanie do wykonania w małżeństwie.
 
 

Terminy naszych spotkań:

08.10 – Eucharystia a po niej konferencja wprowadzająca Kamila oraz konferencja i świadectwo na temat: Dialogu małżeńskiego – goście z Domowego Kościoła

19.11 Biblijna wizja małżeństwa i rodziny – konferencja Ali Iłgowskiej

10.12 Grzech w małżeństwie – konferencja Marleny Skowrońskiej

14.01 Realizacja powołania do miłości w małżeństwie – konferencja i świadectwo Agnieszki i Karola Kawczyńskich
11.02 Prawda w małżeństwie – konferencja i świadectwo Oli i Marcina Urbańskich
11.03 Jedność w małżeństwie, poznawanie siebie nawzajem fundamentem udanego małżeństwa – konferencja i świadectwo Justyny i Mateusza Lewandowskich
08.04 Przebaczenie drogą do uzdrowienia w małżeństwie – jednodniowy dzień skupienia w Gdyni
13.05 Intymność, pożycie małżeńskie poddane Chrystusowi. Otwartość na życie
03-04.06 Poddaj małżeństwo Chrystusowi – wspólnotowy wyjazd do Gdyni połączony z czuwaniem w Wigilię Zesłania Ducha Św
08.07 modlitwa wspólnotowa bez konferencji
12.08 modlitwa wspólnotowa bez konferencji
 

Bieżący miesiąc formacyjny: CZERWIEC

TEMAT: Poddaj małżeństwo Chrystusowi

1. Konferencja

2. Pytania na grupki dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji

4. propozycja tematu na dialog małżeński

5. Książka: od strony 341 do 349

6. Adhortacja „Amoris laetitia” punkty: zapraszamy do przeczytania tych fragmentów, które z braku czasu pominęliście

Poprzednie miesiące:

MAJ

TEMAT: Intymność, pożycie małżeńskie poddane Chrystusowi. Otwartość na życie.

1. Konferencja

2. Pytania na grupki dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji

4. propozycja tematu na dialog małżeński

5. Książka: od strony 173 do 225

6. Adhortacja „Amoris laetitia” punkty: od 142 do 167 i od 178 do 184

KWIECIEŃ

TEMAT: Przebaczenie drogą do uzdrowienia w małżeństwie

1. Konferencja

2. Pytania na grupki dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji do wyboru: medytacja_kwiecień

4. propozycja tematu na dialog małżeński

5. Książka: od strony 149 do 171

6. Adhortacja „Amoris laetitia” punkty: od 103 do 113

7. Modlitwa małżeńska – Modlitwa o ducha pojednania w naszym małżeństwie.

MARZEC

TEMAT: Jedność w małżeństwie, poznawanie siebie nawzajem fundamentem udanego małżeństwa.

1. Konferencja Justyny i Mateusza

2. Pytania na grupki dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji do wyboru: aby byli jedno lub jedność w małżeństwie

4. propozycja tematu na dialog małżeński

5. Książka: od strony 107 do 147

6. Adhortacja „Amoris laetitia” punkty: od 89 do 102 i od 114 do 119

7. Modlitwa małżeńska – Modlitwa o jedność w małżeństwie.

8. zadanie do wykonania w małżeństwie – przeczytać Hymn o Miłości (1Kor 13, 1-13) i wybrać z niego jedną cechę miłości nad którą chce pracować cały miesiąc

LUTY

TEMAT: Prawda w małżeństwie.

1. Konferencja Marcina

2. Pytania na grupki dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji do wyboru:medytacja lub kontemplacja-Samarytanka

4. propozycja tematu na dialog małżeński

5. Książka: od strony 79 do 106

6. Adhortacja „Amoris laetitia” punkty: od 135 do 141

7. Modlitwa małżeńska – Modlitwa o prawdę w małżeństwie.

STYCZEŃ

TEMAT: Realizacja powołania do miłości w małżeństwie.

1. Konferencja Agnieszki i Karola

2. Pytania na grupki dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji do wyboru: medytacja (służyć z pokorą)  lub kontemplacja (obmycie nóg)

4. propozycja tematu na dialog małżeński

5. Książka: od strony 65 do 78

6. Adhortacja „Amoris laetitia” punkty: od 58 do 79.

7. Zadanie do wykonania w małżeństwie – obmycie nóg współmałżonkowi

8. Modlitwa małżeńska – Modlitwa o nowe życie w małżeństwie.

GRUDZIEŃ

TEMAT: Grzech w małżeństwie

1. Konferencja Marleny: grzech w małżeństwie

2. Pytania na grupki dzielenia

3. Fragment i punkta do medytacji do wyboru: medytacja (grzech pierwszych ludzi) lub kontemplacja (kobieta cudzołożna)

4. propozycja tematu na dialog małżeński

5. Książka: od strony 55 do 63   

6. Adhortacja „Amoris laetitia” punkty: od 19 do 26; od 32 do 44.

Materiały pomocnicze:

  1. czym jest kontemplacja: kontemplacja
  2. reguły rozeznawania I Tygodnia Ćwiczeń, pomocne filmy
– LISTOPAD

TEMAT: Biblijna wizja małżeństwa i rodziny

1. Konferencja Biblijna wizja małżeństwa

2. pytania na grupkę dzielenia – grupki_listopad

3. Fragment i punkta do medytacji – medytacja_listopad

4. propozycja tematu na dialog małżeński – dialog_listopad

5. Propozycja na modlitwę małżeńską

podziękować Bogu za Wasze małżeństwo, za współmałżonka, za to że połączył Was świętym węzłem małżeńskim, za to jakimi drogami Was prowadzi. Jest to zaproszenie aby stawać przed Bogiem z dziękczynieniem, nawet jeśli czegoś nie rozumiemy, coś jest dla nas trudne.

6. Zadanie na najbliższy miesiąc

wyznać na nowo miłość współmałżonkowi – ma być kreatywnie 🙂 postarać się zrobić Coś, co Ją/Jego zaskoczy.

7. Książka: od strony 22 do 53

8. Adhortacja „Amoris laetitia”: od 8 do 18; od 27 do 30

– PAŹDZIERNIK

TEMAT: Przymierze, Dialog Małżeński

  • propozycja tematu na dialog małżeński w październiku – każde małżeństwo samo decyduje jaki temat podjąć.